Ascame Lojistik Komisyonu

Ascame Lojistik Komisyonu

Mersin Ticaret ve Sanayi odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başakanı ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları birliği (ASCEME) Lojistik başkanı Komisyonu Başkanı Şerafettin Aşut, ekonomik anlamda acımasız bir dünya oluştuğunda dikkat çekerek, başarı için Akdeniz ülkeleri ve kentlerinin birbirinin rakibi olmaması gerektiğini söyledi. Birlik çağrısı yapan Aşut ❝Bizim rakibimiz Asya'dır, Amerika'dır. Akdeniz ülkeleri birbiyle üstünlük yarışına girmek yerine tecrübelerini paylaşıp, entegre hareket edip, iş birliği içnde rakiplerine odaklanmalı❞ dedi.

Dünya'nın en önemli lojistik fuarlarından birisi olan "SIL 2015" Barcelona'da düzenlendi. Dünyanın hereyerinden lojistik firmalarının, liman temsilcilerinin, enerji şirketlerinin, sektörle ilgili terknolojik çözüm firmalarının, danışmanlık şirketlerinin ve hükümet temsilcilerinin katıldığı fuarla eş zamanlı olarak MTSO'nun Lojistik Komisyonu Basşkanlığını yürüttüğü ASCEME organizasyonuyla 13. Meda Logostick Forum'u ve Akdeniz Limanlar Zirvesi düzenledi.

Organizasyona MTSO Yönetim Kurulu başkanı Şerafettin Aşut'un yanı sıra Yönetim kurulu üyesi Ufuk Maya, Meclis üyesi Zafer Emirel, MTSO Genel Sekreter Yardımcısı ve ASCEME lojistik komisyonu Genel Sekereteri Ezgi Biçer Uçar ile Başkan Danışmanı Akın katıldı. Forumun ve limanlar Zirvesi'nin açılış konuşmalarını ASCEME'yi temsilen MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şereafettin Aşut yaptı.

Akdeniz'i medeniyetlere can veren ticaretin beşiği olarak tanımlayan Aşut, ❝Ticaret yollarının kesiştiği ve birbirine bağlandığı kadim bir bölgedir❞ dedi. Önemli olanın Akdeniz'in geçmişine ait bilinen önemli tarihi ve ekonomik gücününü gerleceğe taşıyabilmek olduğunu vurgusunu yapan Aşut şunları söyledi:
❝Son yıllarda sürekli dünyanın, ekonominin değiştiğinden, ticaret haritalarının ve pazarların farklılaştığından bahsediyoruz. Ne yazık ki 2008-2009 küresel finans krizinden sonra bence bu söylem bitmiş, sloganlar tükenmiştir. Basit fikirler ve çözümler derdimize derman olmamaktadır. Artık dünyanın yeni bir bilgiye ihtiyacı var. Dünya ekononisinin yeni bir felsefeye ve mantaliteye ihtiyacı var. Bu zirvenin bu yeni bilgileri ortaya çıkartacağına inanıyorum ve bundan dolayı önemsiyorum. Akdeniz'in ekonomik durağanlığı ve ekonomik daralyamayı aşmasının tek yolu para değil, bilgidir.❞

❝Küresel sıkıntıları bireysel aşamayız.❞
Konuşmasında küresel sıkıntılarının bireysel aşılmamasının mümkün olamdığını dile getiren Şerafettin Aşut, çözüm için küresel dayanışma ve işbirliği gerektiğini, bölegesel sıkıntılarıda bölegesel iş birliği projeleriyle çözülebileceklerini söyledi. ❝İşte, ASCEME'nin amacı temel amacı buişbirliği ve temel yaklaşımlardır.❞ diyen Aşut ❝Önümüzde zorluklar var. Herkes bireysel olarak bir rekabet ve proje yarışında. Her ülke, her liman kenti tek ve rakipsiz her alanda tek ve rakipsiz olmak, en büyük payı almak istiyor. Kendi yarattığımız acımasız rekabet, çoğu zaman plansız ve atıl sorunlara yol açıyor. küçük veya orta ölçekli ulaşım projelerinde ülkeler veya liman kentleri bireysel hareket edebilir. Ancak, bölgeyi ve dünyayı ilgilendiren büyük projelerde iş birliği içinde olmak, entegrasyonu sağlayarak, dayanışma içinde hareket etmek daha akılcı olacaktır❞ ifadelerini kullandı.

Büyük projelerin Akdeniz'i paylaşan tüm ülkelerin entegrasyonu ve bilgisi dahilinde olması gerektiğini kaydeden Başkan Aşut, Akdeniz'i geleceğe taşıyabilecek tek gücün dayanışma olduğunu söyledi.