Dünya Gazetesi - Mersin Kaderine Yenilmek İstemiyor

Dünya Gazetesi - Mersin Kaderine Yenilmek İstemiyor

Türkiye'nin en eski limanlarından birine, 326 kilometrelik Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip,Türkiye'nin ortadoğuda açılan kapısı Mersin, denizcilik alanında bu güne kadar istenilen gelişmişlik ulaşmamasına rağmen, kaderine yenilmek istemiyor. Kentte faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri  ve sivil toplum örgüt yöneticileri bu gidişatı değiştirmek için kentte deniz bilincinin artmasını sağlayacak çeşitli çalışmalara destek veriyor. Mersin ve Kumkuyu Yat Limanı'nın 2 defa ihaleye çıkartılmasına rağmen alıcı bulunmaması Mersin Limanı özelleştirme çalışmaları ağır ilerlemesi, deniz kirliliği alanındaki eksik yatırımlar gibi adeta denizciliğin belini büktüğü Mersin'de herşeye rağmen umutlar tükenmiyor.Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız özel sektör temsilcileri yerel yönetimini halk ile birlikte Mersin'in deniz kaderini değiştirmeye hazır olduklarını söylediler.

CBA Denizcilik İşleri Taşımacılık Depolama Hiz. San. ve Tic. A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Danyal Şelfun: ❝Denizcilik ticareti açısından Mersin bir deniz kentidir. Ancak son birkaç yılda eski ticari hacmi yoktur. Mersin'dek ticaretinin canlanmayacağı ortadadır.❞

❝ MERSİN BİR LİMAN VE TURİZM KENTİ ❞

Conline Denizcilik Taşımacılık Ltd Şti Genel Müdürü Ufuk Maya: ❝Mersin bir liman ve turizm kentidir. Ancak gerek Liman gerekse turizm alanında özenli yaptırımlar yapılmamıştır. Mersin çok eski bir deniz kenti olmasına rağmen, yerel yönetiminin hükümlerine ulaşılmaması kentte denizciliğin gelişiminin çok yavaş ilerlemesine neden olmuştur. Ortadoğu'ya açılan Türkiye'nin en büyük limanlarından bir tanesi olan Mersin ciddi yatırımlar ve hümetin desteği ile en işlek limanlardan birisi olabilir❞.