Taşımacılık Sektöründe Pasta Büyüyecek

Taşımacılık Sektöründe Pasta Büyüyecek

MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya, taşımacılık sektöründe pasta payının giderek büyüceğini belirterek, sektörde hizmet veren firmalara kendini büyüteceğini söyledi. Ufuk Maya yaptığı açıklamada "8 yıl öncesine göre taşımacılık sektörünü bugünle kıyasladığımızda görüyoruz ki tüm firmalarımız kendini geliştirdi 4925 sayılı karayolları taşıma kanunu çıktığında çok tattışıldı ama bugün firmalarımızın denetiminin artmasını talep eder durumda. Hep beraber kendimizi geliştirdik ve lojistik sektörde farkındalık oluştu. Firmalarımızın göz ardı etmemesi gereken en önemli şey, bu sektörde herkese fazlasıyla ekmek var, yeter ki en iyisini yapalım işimizi marka haline getirelim, günü kurtarmayalım, uzun vadeli planlar yapalım göreceğiz ki hep beraber şirketimizi büyüteceğiz. Ulaştırma Bakanımız yurtiçine yaptığı toplantıda kara ulaştırma sektöründe bazı aksaklıkların giderildiğini bazılarının da giderilmek üzere çalışmaların 
yapıldığını sıklıkla ifade ediyor bunların sektöre kısa zamanda olumlu etkileri görülecektir" dedi. Sektördeki düzenlemelerin firmaların büyümesinde önemli rol üstleneceğini kaydeden Maya: 'burada firmalarımıza düşen görev bu düzenlemeleri takip etmeleri' dedi. Ufuk Maya 23 Şubatta yapılan karayolu taşımacılık mevzuatı bilgilendirme ile ilgili yaptığı toplantıda ki değerlendirme de "Kara Ulaştırması Daire Başkanı Mahmut Gürses ile Ulaştırma Bölge Müdürü Naci Sertel'im katıldığı toplantıda, 4925 sayılı karayolları taşıma kanunu ve kanunuyla ilgili bilgilendirme yapıldı. Değerlendirmede belge denetimleri (ODY- ÜDY-SRC VE MESLEKİ BELGELER K-R-L-H VE DİĞERLERİ)
ve istihab halleri ile denetlemelerinartacağı konusu çok ele alındı. Antep iline C2 araç işlemeleri için büro açılacağı bilgisi verildi. Ayrıca Mersin ilinde yapımı biten Kazanlı ve Yenice tooaj denetim istasyonların en kısa sürede faaliyete geçeceği bilgisi aktarıldı" dedi. ODY (üst düzey ve orta düzey mesleki yeterlilik) belge ihlali konusunda da dikkat çekerek; "Ulaştırma bakanlığımız bu konuyla ilgili yeni düzenleme yaptı. taşıma faturalarımızın KTK 5. maddesi 2.fıkrası 43. maddesi 15. fıkrasını a ve bu bendene gereğince orta düzey mesleki yeterlilik belgesine sahip kişileri bulunduma kurallarını  ihlal etmeleri durumunda her yetki belgesi için ayrı ayrı para cezası uygulaması ve 30 gün süre veriyor. bu belgeye sahip yöneticisi olmayan firmalarımız bu belgeleri Mersin şoförler ve otomobilciler cemiyetimizin açtığı kurslardaedinebilirler" diye konuştu.